Aktualności

Ostatni moment na skorzystanie z dofinansowania do pompy ciepła czy fotowoltaiki w programie Prosument


Jeszcze w styczniu ruszy ostatni nabór wniosków WFOŚIGW do instalacji OZE dla inwestorów prywatnych w zachodniopomorskim

więcejRUSZYŁ PROGRAM PROSUMENT - DOFINANSOWANIE FOTOWOLTAIKI, WIATRAKÓW, POMP CIEPŁA, KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH I KOTŁÓW NA BIOMASĘ


Na chwilę obecną wnioski w programie "PROSUMENT" można składać w województwie Zachodniopomorskim. Program wspiera inwestycje związane z montażem odnawialnych źródeł energii. Beneficjenci to osoby prywatne spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Wysokość dotacji to 20-40% kosztów kwalifikowanych w zalezności od montaowanego źródła OZE. Koszt inwestycji jest pokrywany przez pożyczkę rozłożoną na 15 lat z oprocentowaniem 1% rocznie

więcej

Ranking producentów PV


„10″ największych producentów modułów fotowoltaicznych w 2012 r.

 

Firma konsultingowa NPD Solarbuzz opublikowała ranking największych producentów paneli fotowltaicznych za ubiegly rok. 

NPD Solarbuzz potwierdził informacje ukazujące się w ostatnich tygodniach, zgodnie z którymi w 2012 roku nastąpiła zmiana na pozycji lidera wśród producentów paneli fotowoltaicznych sprzedających najwięcej modułów PV. W ubiegłym roku czołowym producentem paneli PV na świecie został chiński Yingli Green Solar.

Yignli Green w 2011 roku w tym samym rankingu plasował się na drugim miejscu, a pozycja lidera należała wówczas do innego chińskiego potentata – Suntech (3. pozycja w rankingu za 2012 r.). Szacuje się, że w ubiegłym roku Yingli sprzedał na całym świecie około 2,2 GW modułów, podczas gdy wynik Suntech szacuje się na 1,7-1,8 GW.

Drugą pozycję w rankingu za 2012 rok zajął - mimo znaczącego ograniczenia produkcji - amerykański producent cienkowarstwowych paneli w technologii CdTe – First Solar. W ubiegłym roku Amerykanie zamknęli m.in. linie produkcyjne o potencjale 500 MW w niemieckim Frankfurcie nad Odrą.

4. miejsce w rankingu za 2012 rok zajął kolejny z chińskich producentów – Trina Solar. W pierwszej „10″ rankingu znalazły się także inne chińskie firmy: Jinko Solar (pozycja 7.), JA Solar (8.) i Hanwha SolarOne (10.). JA Solar w porównaniu do zestawienia z 2011 roku zanotował największy skok – awansował na miejsce 8. z miejsca 15.

Wśród producentów z poza Chin w rankingu przygotowanym przez NPD Solarbuzz nie ma producentów z Europy, natomiast znajdziemy w nim jeszcze kanadyjskiego Canadian Solar (5.), japońskiego Sharp Solar (6.) oraz amerykańskiego SunPower (9).

źródło: gramwzielone.pl